Chlamydia
Chlamydia trachomatis fertőzés
A Chlamydia fertőzés / az STD fertőzések / mindig sexuális úton történnek. Jelenleg a legelterjedtebb nemi betegség. A fertőzöttek leginkább a heterosexuális populációból kerülnek ki, több a fertőzött nő, mint férfi.
Történelmi visszatekintés
A C. trachomatis baktérium által okozott kórképek közül a szem gyulladásos megbetegedését – amely nem ritkán vaksághoz vezetett – ismerték már az ókori Egyiptomban, de a Bibliában is találunk utalásokat erre a betegségre. A trachomás fertőzés először a kötőhártyát érinti, annak hegesedéssel járó gyulladását okozva, de a folyamat később ráterjed a szaruhártyára – kezeletlen esetben – súlyos látásromlást, vagy akár vakságot okozva. A fejlett világban a betegség nem fordul elő, terjedéséhez nagyon rossz hygiénés viszonyok szükségesek, így az elmaradott régiókban okoz megbetegedéseket.
A. Chlamydia trachomatis baktérium azonban mint STD kórokozó is ismert, bár először csak a XVIII. században fedezték fel, hogy ugyanaz a baktérium szemészeti kórképet és nemibetegséget egyaránt okozhat / Hunter/.
1907-ben Halberstaedter és Prowazek laboratóriumi körülmények kózött fertőzött trachomás kötőhártya kaparékkal orangutánt. Magát a kórokozót / C. trachomatis / 1957-ben sikerült először kitenyészteni. A tenyésztéshez csirke embriót használtak, a kórokozó ugyanis kizárólag élő sejten belül él.
Chlamydia trachomatis fertőzés lehet
- szemészeti betegség / lásd előbb /
- nemibetegség : 7-21 nap lappangási idő után
- mindkét nemben:
lymphogranulom venereum / LGV /
végbélgyulladás
torokgyulladás
hugycsőgyulladás
folyás
ízületi gyulladás - férfiben : heregyulladás
- nőben :
hüvelygyulladás
méhkürtgyulladás következményes
méhen kívüli terhesség, esetleg
koraszülés - újszülöttben :
kötőhártyagyulladás és
tüdőgyulladás
A megbetegedés a férfiak 50%-ában, a nők 75 %-ában tünetmentes / de ezek a személyek is fertőznek /. Az első megbetegedés enyhe, néhány hét alatt kezelés nélkül is gyógyul, de a további újabb fertőzések egyre súlyosabbak, ennek oka a gazda szervezet védekezési rendszerének sérülése a baktérium inváziókor.
Összegezve: A C. Trachomatis okozta nemi betegségek nagyon hasonlítanak a gonorrhoeás fertőzésekre, inkább csak a súlyosságban / sokkal enyhébb tünetek / térnek el attól.
Chlamydia terjedése
A fertőzés / az STD fertőzések / mindig sexuális úton történnek. Jelenleg a legelterjedtebb nemi betegség. A fertőzöttek leginkább a heterosexuális populációból kerülnek ki, több a fertőzött nő, mint férfi. Leggyakoribb a 25 év alatti korcsoportban, területi megoszlás szerint Kelet Európában több az esetszám, mint a fejlett országokban / Kelet Európában a legtöbb országban nem bejelentendő fertőző betegség /, Kínában viszont nagyon ritka az előfordulás.
Chlamydia fertőzés terjedése Magyarországon
A városi lakosság körében gyakoribb, ezen belül is Budapest kiemelt / 85% /.
Magyarországon a méhen kívüli terhességek 63%-ában a C. trachomatis fertőzöttség kimutatható !
Diagnózis
A kórokozó nehezen tenyészthető, ezért ritkán izolálják, inkább az ellenanyagkimutatás egy bonyolultabb módjával, vagy fluoreszcensz mikroszkópos technikával, vagy molekulárbiológiai módszerrel diagnosztizálják.
Immunitás
A fertőzés után nem alakul ki, újbóli fertőződés – akár a therápia alatt is – lehetséges.
Kezelés
Antibiotikum terápia. A kezelés alatt, ill. után 1 hétig – a beteget minden partnertől / az állandó és az alkalmi partnertől is / el kell tiltani.
Oltásra nincs lehetőség.
Megelőzés
A gyakori partnerváltást kerülése, óvszer megfelelő használata .
Lymphogranuloma venereum
Néhány szó a lymphogranuloma venereumról / lásd fentebb /: 2003-ig csak a fejlődő országokban, ott sem nagy esetszámmal fordult elő. Jelenleg azonban megjelent egy agresszív szerotipus / Amszterdam szerotipus /, amely megbetegedéseket okozott Nyugat Európában, Észak és Közép Amerikában, Ausztráliában – első sorban, sőt eleinte kizárólagosan – az MSM populációban.
A megbetegedettek száma lassan, de stabilan nő. A betegség legjellemzőbb tünete a fájdalmas, behatolási kapu környéki nyirokcsomó, a bubo.
Dr. Szentandrássy Julia